© 2009, 2010, 2011, 2012, 2013  Project & powered by Krzysztof Niewiadomski
TU KLIKNIJ ==> CENNIIK DIAMENTÓW (CLIENT PRICE LIST) - REWELACYJNA OFERTA - OKAZYJNE CENY - KUP TERAZ !! DOSTĘP DO CENNIKA DIAMENTÓW (CLIENT PRICE LIST)  INWESTYCYJNYCH BEZ REJESTRACJI DANYCH OSOBOWYCH <==TU KLIKNIJ!
Marquee
Double click to edit
Double click to edit
Reklama i ciekawe galerie artystyczne, kliknij tu---->>
D E F G H I J K L M-Z
            COLOUR / KOLOR
  
Diamenty są jedynym naturalnym kamieniem szlachetnym, który występuje w pełnej gamie kolorów tęczy. Na świecie prawdopodobnie występuję zaledwie kilka unikatowych kolekcji naturalnych diamentów zawierających pełną gamę kolorów.
 
   Kolekcje te bardzo rzadko są wystawiane na widok publiczny.

   Diamenty naturalne o intensywnych kolorach np. czerwonym, zielonym, niebieskim, żółtym, posiadają dodatkową cechę (nazwę) koloru fantazyjnego. Intensywny kolor diamentu wiąże się głównie z defektami sieci krystalograficznej oraz domieszkami konkretnych pierwiastków wbudowanymi w sieć krystalograficzną diamentu. I tak np. diamenty koloru niebieskiego mają w sieć krystalograficzną wbudowane atomy pierwiastka Boru.

  Diamenty naturalne oszlifowane o kolorach fantazyjnych są bardzo rzadkie i jako wyroby zaliczają się głównie do inwestycji alternatywnych.

   Większość naturalnych diamentów surowych i oszlifowanych (jubilerskich) ma odcień od koloru białego do jasnożółtego.

   Ocena koloru diamentu surowego oraz oszlifowanego jest jednym z podstawowych badań przeprowadzanych podczas ekspertyzy diamentu. Ocena koloru diamentu przeprowadzana jest przy użyciu światla o ściśle określonej barwie.

   Odcienie kolorów są ustalone przez Instytuty Gemmologiczne, które stosują różne porównywalne skale. W Unii Eurpejskiej stosowana jest skala opracowano przez Instytut Gemmologiczny HRD Antwerp i zawiera się ona od oznaczenia D do Z czyli od koloru najbielszego (D) do koloru najbardziej żółtego (Z).


   Pomocniczym elementem majcym również wpływ na cenę diamentu oszlifowanego jest jego fluorescencja. Silna fluorescencja wpływa na obniżenie ceny diamentu surowego i oszlifowanego. Do badania fluorescencji diamentów używa się światła o długości 366 nm. Jest to standaedowa wielkość stosowana do badania diamentów i innych kamieni .

   Kolor diamentu ma istotny wpływ na cenę diamentu. Diamenty o odcieniu bielszym mają cenę wyraźnie wyższą niż diamenty o odcieniu żółtym. Dotyczy to zarówno diamentów inwestycyjnych jak i jubilerskich. Kolor i florescencja są parametrami, ktory występują w certyfikacie diamentu. Kolor diamentu obok pozostałych parametrów jak clarity (czystość) i  cut (szlif) ma istotne znaczenie na jakość efektu optycznego.